Jak poprawić obsługę klienta – 10 najlepszych praktyk

Obsługa klienta odgrywa kluczową rolę w działalności firmy i niejednokrotnie  decyduje o  tym, czy  współpraca w ogóle zostanie nawiązana. Co zatem robić jeśli customer service zawodzi? Oto 10 sposobów na to, jak wynieść relacje z klientami na wyższy poziom.

Klienci mają jasne oczekiwania: chcą, żeby konsultant sprawnie rozwiał wszystkie wątpliwości i od ręki załatwił problemy. Żeby zapewnić obsługę na najwyższym poziomie, potrzeba więc nie tylko wiedzy, ale też procedur które usprawnią pracę konsultantów oraz wdrożenia odpowiednich narzędzi. 

1. Szkolenia, szkolenia, szkolenia

To absolutny punkt wyjścia. Twój personel musi zarówno znać produkty czy usługi, które sprzedaje, ale też wiedzieć, w jaki sposób właściwie rozmawiać z klientami. Wdrożenie pracowników, wypracowanie w nich odpowiednich postaw, jest równie ważne co zakup sprzętu produkcyjnego. Każdy program szkoleniowy dla działu obsługi klienta, powinien zawierać: 

  • modelowanie umiejętności komunikacyjnych 
  • kształcenie kompetencji na danym stanowisku 
  • obsługę procesów zgodnie z przyjętymi przez firmę standardami 

Przy planowaniu szkolenia podnoszącego kwalifikacje, należy pamiętać także o rozwoju umiejętności i postaw pro klienckich, nie tylko u osób pracujących “na pierwszej linii frontu”, ale w całym zespole.

2. Prawidłowe podejście do konsultantów

Odpowiednie nastawienie na wyniki sprzedażowe jest możliwe, jeśli zagwarantujemy swojemu zespołowi coś w zamian. Benefity pracownicze, możliwość awansu, miła atmosfera i doskonała komunikacja z personelem… Bez dwóch zdań zadowolenie personelu przełoży się na zadowolenie klientów. 

3. Szybki czas reakcji 

Kto z nas lubi czekać? Klienci z całą pewnością nie lubią, dlatego im szybciej zareagujemy  na ich potrzebę lub zapytanie, tym większa szansa na pozytywne zakończenie. Pierwszym i najprostszym rozwiązaniem jest wprowadzenie w centrali telefonicznej automatycznego menu głosowego, które “poprowadzi” klienta do właściwego działu. Takie rozwiązanie sprawia, że optymalizujemy niepożądane połączenia między kolejnymi osobami. Innym ważnym narzędziem jest usługa automatycznego oddzwaniania. Dzięki temu możemy nawiązać kontakt z klientami, którzy z jakichś powodów rezygnują z rozmowy w trakcie próby połączenia.

4.  Wielokanałowa komunikacja

Klient powinien mieć możliwość wyboru co do sposobu nawiązania z Tobą kontaktu. Nie wszyscy lubią rozmawiać przez telefon, dlatego równie ważne są takie rozwiązania, jak chat, formularz na stronie, czy ekspresowo obsługiwana poczta e-mail.

Warto stworzyć tzw. omnichannel, dzięki któremu wszystkie kanały komunikacji będą zintegrowane, a klient nie będzie musiał każdorazowo podawać informacji, które już wcześniej udostępnił.

5. Indywidualne podejście

Osoba, która korzysta z naszej usługi po raz kolejny, oczekuje że firma już go zna i nie będzie zmuszony powtarzać pewnych informacji (np. historii zakupów, czy szczegółów nt. przebiegu procesu reklamacji). Dla usprawnienia relacji, warto więc wykorzystać narzędzia CRM, dzięki którym konsultant będzie miał dostęp do wszelkich niezbędnych danych dot. konkretnego klienta.

6. Pomoc ze strony najnowszych technologii

Jeśli planujesz wdrożenie aplikacji wspierających procesy obsługi klienta, pamiętaj aby poświęcić czas na ich optymalizację. Zarówno klienci, jak i konsultanci powinni odczuć poprawę procesu obsługi. Narzędzia IT powinny być wprowadzone jako integralny element strategii usprawniającej jakość obsługi klienta – tylko wtedy będą użyteczne. Dostosuj je do celów biznesowych tak, aby zmaksymalizować skuteczność działań.

7. Badanie satysfakcji

Aby działania customer service miały szansę na rozwój i ciągłe udoskonalanie, niezbędne jest cykliczne przeprowadzanie analizy oczekiwań i reakcji na działanie organizacji. Poznaj opinie i oczekiwania klientów, regularnie odsłuchuj rozmowy, rozmawiaj z konsultantami na temat najczęstszych problemów i sposobów rozwiązywania kryzysów.

8. Reklamacje nie takie straszne

Nikt nie lubi reklamacji, ale to m.in. dzięki nim się rozwijamy. Są bardzo istotnym sygnałem ze strony klientów. Można je potraktować jako bezpłatne badanie rynku, a nawet element szkolenia poprawiającego procedury obsługi.

9. Ucz się od innych

Analizuj wyniki swoich konsultantów. Najlepiej sprawdzi się tu benchmarking, który może być kluczowym elementem Twojego programu pomiarowego (np. zadowolenia klienta, głównych KPI, procesów obsługi). Zainspiruj się innymi branżami – może to być bardziej korzystne, niż porównanie wyłącznie do własnego sektora. 

10. Wyrozumiałość kierowników

Obsługa klientów daje dużą satysfakcję, ale czasem to  po prostu bardzo trudny kawałek chleba. Wiele zależy od tego, czy kadra zarządzająca konsultantami odpowiednio podchodzi do problemów, z którymi spotykają się oni na co dzień. Wsparcie i motywacja zespołu to kluczowe elementy zarządzania ludźmi. Dlatego jeśli chcemy by nasi pracownicy obsługiwali klientów z życzliwością i uśmiechem, trzeba ich nieustannie wspierać i rozumieć ich potrzeby.