Jak, dzięki narzędziom CRM, poprawić jakość i szybkość obsługi klienta?

Im więcej informacji posiadamy na temat danego klienta, tym lepiej jesteśmy w stanie dostosować naszą obsługę do jego wymagań. Możliwość wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom klientów, w dodatku ze spersonalizowaną ofertą, dają narzędzia CRM.

Co powinna zawierać baza danych? Jakie są zalety systemów CRM, które wykorzystujemy w kontakcie z klientem? Odpowiedzi na te pytania, znajdują się poniżej. Oczywiście, systemy CRM zapewniają dużo więcej możliwości, ale my skupimy się na tych, które są pomocne bezpośrednio w obsłudze klienta. 

Czym jest CRM?

Zacznijmy od tego, że CRM (z ang. Customer Relationship Management) to system informatyczny usprawniający zarządzanie relacjami z klientami. Jest to zbiór funkcji, procedur i narzędzi, które usprawniają komunikację z kontrahentem   

Możliwość zbierania danych

Jednym z zastosowań, które w przedsiębiorstwie może znaleźć system do zarządzania relacjami z klientami jest przejrzysta baza danych. CRM gromadzi dane w chmurze, na temat kontrahentów oraz ich aktywności, dzięki temu mamy pewność, że ważne informacje nie zostaną utracone. Historia kontaktów z danym klientem, dokumenty, które do niego wysłaliśmy lub otrzymaliśmy, a także warunki współpracy – są łatwo dostępne. Wystarczy jedno kliknięcie. 

Karta klienta

Czyli centralny punkt każdego CRM-u. Jest to “magazyn” informacji o kliencie. Pokazuje pełną historię komunikacji, dzięki czemu wszystkie dane w systemie można łatwo filtrować i grupować. Znajdują się w niej dane kontaktowe, zdjęcie, historia finansowa oraz wszystkie pozostałe informacje o kliencie..

Elastyczność 

Każdą kartę klienta można dowolnie edytować, dopasowywać do swoich potrzeb. Dzięki temu, możemy aktualizować na bieżąco bazę danych – dodawać do niej pojedyncze osoby i firmy. Jest to duża zaleta systemu, ponieważ w razie zmiany danych, nie musimy zakładać nowego konta, wystarczy że wprowadzimy je do już istniejącego.

Automatyzacja

Wszelki kontakt z klientem, zostaje automatycznie zapisany w systemie. Systemy CRM mogą także pobierać dane z Głównego Urzędu Statystycznego. Jedyne co musimy zrobić, to podać NIP, a system sam uzupełnia bazę o nazwę czy adres siedziby firmy. 

Wiedza, która nie zostanie utracona

Dzięki przejrzystej bazie danych, cała historia współpracy z klientem jest dostępna w jednym miejscu, do którego każda uprawniona osoba ma dostęp. To rozwiązanie jest bardzo pomocne np. w sytuacji, gdy któryś z pracowników, obsługujący danego klienta, zachoruje. System daje możliwość szybkiej analizy, dzięki czemu każdy kto przejmie klienta, będzie w stanie spełnić jego oczekiwania, na podstawie danych zebranych w systemie. 

Systemy CRM, dzięki swoim licznym możliwościom, zapewniają szybką i kompleksową obsługę. Na podstawie danych, które dostarczają, jesteśmy w stanie spersonalizować naszą rozmowę z klientem i przedstawić mu ofertę dopasowaną do jego potrzeb.